seler właściwości zdrowotne

Co tak naprawdę wiesz o selerze?

Mało pozorny seler, który znany jest przede wszystkim jako bohater wiersza Juliana Tuwima, tak naprawdę to skarbnica witamin i obowiązkowy element każdej diety odchudzającej, o czym wielokrotnie zaświadczały sławne aktorki znane Hollywood. Bez wątpienia seler to warzywo, które ma najmniej kalorii.

Zalety selera

W 100 gramach naci selera znajduje się tylko 5 kalorii, a w bulwie 7. Ponadto dietetycy amerykańscy i japońscy analizując właściwości selera, odkryli oni, że zawiera on w swoim składzie aż 86 różnego rodzaju cennych składników. Chociaż nie można tego określić na podstawie smaku, seler zawiera więcej witaminy C niż znajduje się w analogicznej porcji owoców cytrusowych. W swoim składzie seler zawiera także kwas foliowy, który rzadko występuje w naturalnej postaci. kompleks witamin B oraz witaminę PP oraz witaminę E, która nie bez powodu nazywa się witaminą młodości. Co jeszcze pozytywnie wyróżnia seler? Przede wszystkim to, że jest on skarbnicą pierwiastków mineralnych fosforu i wapnia. W jego składzie można również znaleźć cynk, magnez i żelazo. Seler, który znamy dzisiaj, jest odmianą selera naciowego, którą już starożytni traktowali jako lek. Już od czasów Hipokratesa wykorzystywany był jako środek uspokajający i afrodyzjak. Dzisiaj wiadomo już, że dieta bogata w seler skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, jak również pobudza przemianę materii, jednocześnie usuwając niebezpieczne produkty uboczne takie jak kwas moczanowy, który odkłada się w stawach. Dlatego też spożywanie selera przynosi ulgę stawom, które bolą.

Obowiązkowym elementem każdego poranka wszystkich gwiazd, znanych z pierwszych ekranów kina i telewizji jest sok z selera i jabłek, połączonych w równych proporcjach. Jest to napój uznany za eliksir, który spożywany rano, nie tylko działa oczyszczająco, ale także nadaje skórze aksamitności i ją nawilża. Ponadto wzmacnia włosy, likwiduje obrzęki, jak również zawiera szereg witamin z grupy B. Jest on bogaty w przeciwutleniacze – witaminę C oraz E, które znakomicie chronią nie tylko skórę, ale i cały organizm przed wolnymi rodnikami, które powodują nowotwory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *