zdrowa dieta przepisy jadłospis

Zdrowa dieta, czyli jaka?

Ludzie XXI wieku są co raz bardziej świadomi swoich potrzeb i miejsca we współczesnym świecie. Nic więc dziwnego, że chcą mieć wpływ na swoje życie również przez prawidłową zdrową dietę, która pomaga zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Organizm człowieka, jest bowiem tak skonstruowany, że aby prawidłowo funkcjonować musi być zaopatrzony w różnego rodzaju składniki odżywcze, w tym także, w odpowiednich proporcjach tłuszcze i węglowodany. I pomimo negatywnych opinii o polskiej kuchni, doświadczenie wielu osób pokazuje, że bez problemu, można korzystając z jej przepisów tworzyć i komponować smaczne posiłki, zgodne z obowiązującą piramidą zdrowego żywienia.

Elementy zdrowej diety

Jak już wspomniano prawidłowa zdrowa dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, a w praktyce oznacza to, że w jej składzie nie może zabraknąć takich elementów jak;

  • Różnego rodzaju produkty zbożowe, takie jak, kasze, makarony razowe, czy ciemne pieczywo. Są one podstawą piramidy żywienia, gdyż są źródłem energii oraz podstawowym źródłem błonnika i różnego rodzaju witamin z grupy B.
  • Owoce i warzywa, które powinny być spożywane nie tylko jako samodzielny posiłek, ale również jako dodatek, czy przekąska pomiędzy posiłkami. Są bogactwem witaminy C oraz cechują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi.
  • Nabiał i mleko w różnych postaciach. Są one źródłem wapnia i witaminy D, która chroni przez osteoporozą. Natomiast bakterie zawarte w napojach mlecznych, poddanych procesowi fermentacji bardzo dobrze wpływają na prace jelit.
  • Drób, ale także i inne mięso, rośliny strączkowe oraz ryby – te produkty są podstawowym źródłem białka, które ma wysoką wartość odżywczą, w codziennej diecie nie powinno zabraknąć przynajmniej jednego produktu z tej grupy.

Mówiąc o zdrowym odżywianiu nie wolno zapominać o wodzie, która nie bez powodu nazwana jest źródłem życia. Nawadnia ona organizm i oczyszcza z toksyn. Dorosły człowiek powinien wypijać jej dziennie minimum 1,5 litra. Do diety można także włączyć naturalnie wyciskane soki, które są znakomitym źródłem witamin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *